Funkcjonalna szafa


Wnętrze szafy...  Podpowiadamy jak w pełni funkcjonalnie i ergonomicznie zaplanować szafę.

Najpierw wymierz, zaplanuj miejsce np. na drabinę, deskę do prasowania, suszarkę na ubrania, może odkurzacz, żelazko…

Podstawowe wymiary:
- wysokość
- głębokość minimum 55cm (najlepiej zmierz ubrania w szerokości i długości + wieszaki, zaplanuj głębokość tak by ubrania nie gniotły się i nie ocierały w trakcie przesuwania drzwi).
Jeśli mamy wnękę na szafę mniejszą, w takiej sytuacji możemy się zdecydować jedynie na wieszak poprzeczny wysuwany prostopadle do skrzydła drzwiowego.
- szerokość od 50cm do 100cm (półki nie mogą być zbyt długie, ponieważ pod ciężarem ugną się)
- półki w szafie na wysokości wzroku: 30-35cm wysokości
- górne półki mogą zajmować 40-50cm wysokości
- szuflada ok. 20cm wysokości
- drążki i odległości między zależy od rodzaju ubrań jakie nosimy. Z reguły krótkie ubrania wiszące (koszule, marynarki, krótkie kurtki) zajmą 100-110cm wysokości, spodnie ok. 140cm, a dłuższe ubrania (płaszcze, sukienki) 150-160cm. Wysokość mocowanie drążka najlepiej dostosować do wzrostu użytkownika, w odległości ok. 10cm od górnej półki, tak by łatwo zawieszać urania.

WAŻNE!!!
Szafa musi być podzielona na równe części
, tak by po przesunięciu drzwi mieć dobry dostęp do każdej części szafy, aby była możliwość wysuwania koszy, szuflad i innych akcesoriów. Trzymajmy się zasady: dwie części szafy = dwa x drzwi, trzy części szafy = trzy x drzwi.

W dolnej części zaplanujmy szuflady lub wysuwane kosze - zapewnią one znacznie łatwiejszy dostęp do przechowywanych rzeczy.
Wyżej proponujemy półki lub drążki z ubraniami.
Na samej górze szafy zostawmy miejsce na wyższe półki - mogą być one na całą szerokość szafy do przechowywania przedmiotów o większych gabarytach lub tych rzadziej używanych.
Zastanów się nad drzwiami: płyta, lustro, szkło a może ciekawe łączenia.


Z przyjemnością podpowiem i wykonam dla Państwa szafę.
Proszę o kontakt: arbmeble@arbmeble.waw.pl z informacjami o planowanym projekcie (Co przyda się do wstępnego projektu/wyceny? Informacje w tym miejscu:  Praca nad projektem)

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza